Straka Martin SetubalSetúbal je tradičním dějištěm závodů v dálkovém plavání, kde se navíc zpravidla daří českým vytrvalcům. Ve třetím dílu Světového poháru se ve vlnách Atlantiku prosadil Martin Straka v závodě na 10 kilometrů do elitní desítky, když obsadil výbornou sedmou příčku. Další čeští plavci Denis Borovka a Matěj Kozubek se v cíli objevili ve třetí desítce pořadí.

Před třemi lety si právě v Setúbalu zajistil při kvalifikaci Matěj Kozubek start na OH v Tokiu a dnes na stejném místě pronikl Martin Straka opět mezi absolutní špičku. Závod na 10 kilometrů byl na portugalském východním pobřeží náročný a trval neobvykle poměrně dlouho přes dvě hodiny. Martin Straka zažívá parádní rok, v němž se na MS v Dauhá kvalifikoval do olympijské Paříže, kde předvedl i přes nepříjemné zranění ucha na červnovém evropském šampionátu v Bělehradě a po následném tréninkovém výpadku velmi pěkný výkon a 20. místo.

Závod v Setúbalu byl plně v italské režii, když plavci z Apeninského poloostrova opět potvrdili, že jsou vytrvaleckou velmocí a brali všechny tři medailové pozice. Desítce dominoval Marcello Guidi, který se odtrhl od zbytku startovního pole a vyhrál s náskokem 25 sekund. Za ním se ale odehrávaly více než zajímavé manévry, jichž byl velmi aktivně účasten i Martin Straka. Za měsíc 24letý český reprezentant se nijak nezalekl velkých jmen ověnčených celou řadou medailí a dalších úspěchů jako jsou Francouz Marc-Antoine Olivier nebo Kristóf Rasovszky z Maďarska. Straka nejen s nimi svedl krásný souboj a v cíli mohl být spokojený se 7. místem.  Stále ještě teenager a naděje českého dálkového plavání Denis Borovka doplaval v Portugalsku na 21. a Matěj Kozubek na 25.pozici. České vytrvalkyně v Setúbalu nestartovaly.

SP V DÁLKOVÉM PLAVÁNÍ                            SETÚBAL (PORTUGALSKO)